Dlaczego brytyjczyk?

 

 

 

 

Koty brytyjskie urzekają przede wszystkim swoim wyglądem, przypominającym pluszowe misie. Łagodnemu wyglądowi odpowiada również ich charakter. Koty tej rasy są spokojne, opanowane i bardzo silnie przywiązują się do właściciela.

     Koty brytyjskie mają piękne okrągłe główki z fantastycznymi zazwyczaj ciemnopomarańczowymi oczami. Są muskularne i słyną z gęstego i krótkiego futerka, które     w dotyku przypomina plusz. Ich pełne policzki i „uśmiechnięta mordka” nadają im niepowtarzalny wygląd.

   Jak na brytyjskie pochodzenie przystało, charakterem przypominają dystyngowanego, angielskiego dżentelmena. Są spokojne, wręcz flegmatyczne. Nie skaczą po wysokich półkach ani nie mają zwyczaju wieszania się na firankach. A jeśli ustawimy w pomieszczeniu drapak, możemy być spokojni o nasze meble i kanapy, z pewnością nie zdemolują nam domu. To po prostu nie leży w ich naturze.

   Koty te nie potrzebują ogromnych przestrzeni. Znakomicie dostosowują się do życia w mieszkaniu. Są raczej domatorami i nie wykazują potrzeby wychodzenia na zewnątrz.

   Szybko się uczą i są bardzo inteligentne. Potrafią aportować zabawkę, przychodzić na wołanie, wiedzą jak się zachować aby otrzymać swój ulubiony przysmak.

   Świetnie nadają się jako towarzysze dzieci, ponieważ są zrównoważone i nie są agresywne. W obecności dzieci stają się „pluszowymi zabawkami”, leżąc spokojnie godzinami i nie reagując na zaczepki maluchów. Zniecierpliwione po prostu odejdą. Bez problemu dogadują się z innymi zwierzętami domowymi.

   Wybierają sobie jednego opiekuna, którego darzą największą miłością. Koty brytyjskie interesują się wszystkim, asystują podczas sprzątania, kąpieli,  „ pomagają” w pracach domowych.

   Kot brytyjski to wspaniały towarzysz ludzi zabieganych, którzy nie cierpią na nadmiar wolnego czasu, a po ciężkim dniu marzą o chwili relaksu i spokoju. Ale uwaga, nie oznacza to, że zwierzaki te lubią samotność! Gdy zbyt długo nie widzą swoich opiekunów, bardzo tęsknią, dlatego gdy spędzamy w domu mało czasu , najlepiej sprawić naszemu brytyjczykowi kociego kolegę.

   Koty brytyjskie, choć czasami zachowują się jakby żyły we własnym świecie, do którego człowiek nie ma dostępu, mają tak naprawdę bardzo czułe serduszka, przywiązują się mocno do opiekuna i potrafią rozjaśnić mu niejeden smutny, pełen troski dzień.

Tekst na podstawi artykułów Martyny Paturalskiej „ Brytyjczyk miauczący niedźwiadek” ( Kot Nr1(53)styczeń2010) i „Dlaczego brytyjski?” ( Kot Nr9(37) wrzesień 2008)